"Chci oznámit svou kandidaturu na post předsedy ČMFS," řekl v pátek Hašek.

Volby nového vedení fotbalového svazu se uskuteční na Valné hromadě ČMFS v Praze 27. června a uzávěrka všech kandidatur je v pátek 5. června do půlnoci. Dosud oficiálně ohlásil svou kandidaturu prezident Viktorie Žižkov Luděk Vinš. Pětačtyřicetiletý Hašek je tak druhým známým kandidátem.

Ivan Hašek: Fotbal je na prvním místě, chci pozvednout jeho úroveň

V pátek těsně před polednem oznámil v pražském Edenu svou kandidaturu na post předsedy Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) Ivan Hašek. Jeho prioritou je očistit český fotbal, znovu mu vrátit důvěru a vytvořit schopný tým lidí, kteří zastávají stejnou filozofii, jako pětačtyřicetiletý Hašek.

Hašek se svým rozhodnutím dlouho váhal, uzávěrka podání přihlášek vyprší v pátek 5. června o půlnoci. „Stále se cítím spíše jako trenér. Bylo to jedno z mých nejdůležitějších rozhodnutí, ohromně těžké. Ale stojí za mnou lidi z okresů, což byl asi hlavní důvod toho, proč jsem se rozhodl kandidovat,“ vysvětlil Hašek přítomným novinářům na tiskové konferenci v pražském Edenu.

Pětačtyřicetiletý internacionál působil od prosince 2007 ve Spojených arabských emirátech, kde úspěšně vedl Al Ahlí. Kromě kandidatury zvažoval také zahraniční nabídky na trénování. „Není to ale důležité, nechci to rozebírat. To, že se o vás mluví, neznamená, že máte nabídku na trénování ihned na stole,“ řekl.

O poměrech v českém fotbale měl poslední dobou jen zprostředkované informace. „Náš fotbal jsem sledoval přes internet a média. Je tady ovšem spousta lidí, se kterými jsem hrál, a oni nyní mají chuť kandidovat. Jména jako Poborský nebo Kubík. Jsem rád, že už podali kandidaturu do orgánů ČMFS,“ prozradil Hašek.

„Nejsem v tom sám, to je důležité, protože pak bych nic nezvládnul. Nechci být figurkou, kterou na svazu řídí ostatní funkcionáři. Musím vytvořit tým lidí, kteří budou mít stejnou filozofii. Jsem týmový hráč a věřím, že se silným týmem jsme schopní pozvednout fotbal. Nejprve ta jména představím delegátům a pak se je dozví také veřejnost,“ uvedl Hašek. „Na prvním místě je fotbal, až pak business a další věci. Ale určitě má přednost sportovní stránka,“ dodal.

Hašek se nechce ohlížet do minulosti, důležitá je pro něj budoucnost. „Nezměníme to, kdo koho volil nebo kdo si co rozdělil. Chci se dívat do budoucnosti, jedině při tvrdé práci bude profitovat fotbal. Jiná cesta v tuto chvíli není,“ myslí si Hašek. „Fotbalu chci vrátit důvěru lidí, prvním signálem už bude Valná hromada ČMFS. Na reprezentačním poli také ztrácíme, je třeba vybudovat krátkodobou i dlouhodobou koncepci. Musíme kandidovat na funkce ve světových orgánech FIFA a UEFA. Nepodaří se to ihned, ale je třeba se o to pokusit,“ řekl odhodlaným tónem kandidát na předsedu ČMFS.

Hašek se ve čtvrtek sešel s funkcionáři většiny krajů a okresů, právě u nich bude 27. června žádat o podporu. „Na čtvrteční schůzce mi většina lidí dala podporu, samozřejmě se rozhodne až na Valné Hromadě ČMFS, ale měl jsem z toho dobrý pocit. Lidé navíc mají rádi fotbal a věří, že mu pomůžu. Fotbal má podle mého názoru nejvyšší základnu, měl by být vlajkovou lodí celého sportu. Proto se pro něj musí najít peníze,“ uvedl Hašek.

Pětačtyřicetiletý trenér a funkcionář, rodák z Městce Králové, se také vyjádřil k možnému kandidátovi na post trenéra seniorské reprezentace. „František Straka určitě na ten jeden zápas odvede kvalitní výkon. Nicméně si myslím, že Karel Jarolím je vhodným kandidátem na tento post. Žádné funkce ale nerozdávám, není to vhodné. Sám jsem teprve kandidátem. Ale představu už mám,“ nastínil Hašek.

Jediným dosud známým kandidátem, který bude 27. června Haškovi konkurovat, je prezident Viktorie Žižkov Luděk Vinš. „S panem Vinšem jsem se několikrát sešel a vítám další iniciativy, jak očistit český fotbal. Nebudu se s ním určitě pouštět do žádných konfrontačních situací,“ zakončil Ivan Hašek.