NOVÝ JIČÍN - Na to, že už v sobotu proběhne korunovace mistrovského týmu, to tři čtvrtiny zápasu nevypadalo. Basketbalisté Nového Jičína chtěli finálovou sérii se suverénním Nymburkem zdramatizovat a dlouho se jim to dařilo.

Po téměř celé utkání byl tým Geofinu ve vedení, vypracoval si až patnáctibodový náskok a do poslední čtvrtiny šel za stavu 60:49. Pak ale jako by svěřenci trenéra Zdeňka Cholevy začali mít strach z vítězství a kupili chybu za chybou. Úvodní čtyři minuty poslední části zápasu prohrál Nový Jičín 3:21 a nymburská střídačka i diváci v hale začali tušit, že se blíží konec letošní finálové série.

V závěrečných minutách se už domácím zpátky do vedení dostat nepodařilo, a naopak Nymburk navýšil skóre i díky několika exhibičním protiútokům na konečných 82:74.

Středočeši čtvrté utkání finále zvládli zejména díky zkušenostem, jejich hráči dokázali prodat své umění v rozhodujících momentech zápasu. Velká síla mistrovského týmu byla především pod jeho košem, kde Nymburk měl osmnáct doskočených míčů.

„V poslední čtvrtině Nymburk začal myslet na to, že by mohl vyhrát. Nám se naopak nedařilo a tři minuty jsme nebyli schopní dát koš,“ hledal příčny zvratu trenér Nového Jičína Zdeněk Choleva. „Nymburská obrana dělá problémy každému. My jsme na ni dokázali nacházet zbraň ve třech čtvrtinách, v té poslední už ne,“ posteskl si trenér poraženého finalisty.

Nakonec ale v Novém Jičíně úplně nespokojení nejsou. „Do finále chtělo víc týmů, a tak je příjemné, že jsme to tam dotáhli my. Jen škoda, že jsme nedokázali urvat aspoň jeden zápas. Víc mě mrzí Český pohár, kde jsme se do finále neprobojovali,“ zhodnotil sezonu Choleva.

To na nymburské straně už pošesté v řadě vytryskla mistrovská euforie. „Ze začátku to vypadalo, že jsme chtěli slavit doma, ale nebylo to tak. Trochu na nás dolehla tíha okamžiku. Nakonec jsme to ale otočili hlavně díky bojovnosti, prostě jsme zapli,“ řekl kapitán Nymburka Ladislav Sokolovský, který si připsal už sedmý mistrovský titul. Kromě pěti triumfů s Nymburkem má na kontě i dva další v Opavě.

Nymburský kouč Muli Katzurin si titul užíval, ale kouřit vítězný doutník se mu nechtělo. „Nechutná mi, ale přetrpím to,“ řekl k tradičnímu rituálu. A byl rád, že se na vítězství podíleli všichni hráči, poslal do boje celou lavičku. „Ten zápas byl mentálně hodně těžký, snad jsme si mysleli, že to bude lehké vítězství. I proto jsme museli dotahovat. Klíčové ale bylo, že jsme udrželi rotaci všech hráčů a ti dokázali stahovat stav,“ řekl izraelský odborník ve službách Nymburka k poslednímu zápasu sezony.

Geofin Nový Jičín - ČEZ Basketball Nymburk 74:82 (22:20, 18:14, 20:17, 14:31)
Body: Lee 22. Schilb 17, Jagodnik 14, Benda 12, Slezák 5, Sokolovský a Nečas po 4, Chán a Křemen po 2 - Šarovič 18, Pospíšil 15, Ubilla 12, Hájek, Reinberger a Walker po 7, Pelikán a Pandula po 4.
Rozhodčí: Dolinek, Vyklický, Paulík. Fauly 22:22, TH 23/19-19/15. Trojky 7:5. Doskoky 33:43. Diváci: 1100.