BRNO - V průběhu pondělního mítinku sociální demokracie na Náměstí svobody v Brně zadrželi policisté v civilu v zadních řadách davu tři mladíky ve věku 16, 18 a 22 let.

"Trojice se snažila házet vejce směrem k pódiu, kde vystupovali čelní představitelé politické strany. Policisté mladíky vyzvali k zanechání protiprávního jednání, na což nereagovali. Vzhledem k tomu, že se při zadržení začali prát, byli policisté nuceni použít donucovací prostředky," popsala zákrok Procházková.

Podle mluvčí sdělil oběma zletilým mladíkům policejní komisař podezření z trestného činu výtržnictví, osmý opilý výtržník, který se s hlídkou pral, strávil noc v policejní cele. "Mladistvého výtržníka po výslechu komisař pustil domů," řekla Procházková. Dodala, že vyšetřovat jej bude vzhledem k bydlišti policie z okresu Brno-venkov, která mu pravděpodobně rovněž sdělí podezření z výtržnictví. V krajním případě mohou být zletilí výtržníci potrestáni dvouletým vězením.

Podle Procházkové policisté stále ještě vyhodnocují pořízené videozáznamy. "Pokud z nich bude patrné, že se protizákonného jednání dopouštěly i další osoby a pokud je dokážeme identifikovat, budou stíhány i ony," dodala Procházková.

Předseda strany Jiří Paroubek na brněnský volební mítink ČSSD nedorazil. Na pódiu ovšem nechyběl exministr Bohuslav Sobotka, Zdeněk Škromach či primátor Roman Onderka. Voličům se přišli představit také kandidáti do europarlamentu Jiří Havel, Richard Falbr nebo Libor Rouček. Mítink proběhl oproti nedávnému předvolebnímu setkání na pražském Smíchově mnohem kultivovaněji. Čtyři stovky odpůrců sociální demokracie se místo házení vajec na politiky v Brně omezili hlavně na nesouhlasné hlasité hvízdání, bučení a cinkání klíči.