TELČ - Závodní auta projíždějí při druhé rychlostní zkoušce lesem z osady Rozsíčky k hájence Kozinec. "Strana zelených Telč vyjádřila nesouhlasné stanovisko k této trase již vloni na podzim, kdy se závod jel na Telčsku poprvé. Letos termín opět nešťastně připadl na dobu, kdy hnízdící ptáci i zvěř jsou velmi citliví na hluk motorů. Nyní navíc vrcholí období, kdy srny rodí mláďata," vysvětlil nespokojenost Pykal.

Oblast mezi obcemi Dyjička, Dyjice, Zvolenovice, Rozsíčky je podle Pykala typická právě neporušenou přírodou. Před lety se dokonce uvažovalo, že se tam zřídí chráněná krajinná oblast.

"Bohužel majitel lesa pořadatelům závod umožnil a příslušný odbor životního prostředí akci v této podobě povolil," podotkl Pykal.

Už vloni zelení navrhovali hlavnímu organizátorovi rallye Petru Tušerovi, aby zvolil trasu lesem raději v úseku Roštejn – Růžená. Tuto oblast totiž koncem května už hojně navštěvují turisté. Jenže pořadatel sdělil, že z technických důvodů závod v této trase není možný a kvůli nedostatku času nelze hledat trasu náhradní. Letos by se podle Tušera měla jet rallye na Telčsku naposledy.

"Postup, kdy jsme byli sice předem informováni, ale postaveni před hotovou věc, bez možnosti cokoli ovlivnit, se nám nelíbí. Proto jsme navrhli, aby nás příště pořadatelé při přípravě závodu včas kontaktovali s tím, že nabízíme pomoc při hledání vhodnějších alternativních tras z pohledu ochrany přírody kdekoli na Vysočině. Tento návrh ředitel rallye uvítal a my budeme doufat, že se uskuteční," dodal Pykal.

Zelení letos naopak kvitovali s povděkem, že kraj Vysočina už automobilové závody finančně nepodporuje a v budoucnu počítá jen se zajištěním záchranné zdravotnické služby.