Podle oficiálních internetových stránek závodu vyrazilo na nejtěžší trať o délce 100 kilometrů celkem 800 jezdců. S nástrahami 70 kilometrů trati se nyní potýká 1562 cyklistů a na nejkratší 45 kilometrů trať vyrazilo 386 bikerů. Jezdci na nejdelší trati budou překonávat převýšení 2552 metrů. Na trase na ně čekají jako obvykle i dva brody, které jsou nejoblíbenějším místem pro diváky. První brod je u obce Nemilkov, druhý brod nedaleko od Strážova a jezdcům dá opravdu zabrat. Podle aktuálních informací je tam ledová voda až do pasu a v okolí není žádný most nebo lávka.

Cíl závodu je v městských lázních v Klatovech.

Podle startovní listiny byl na 70 kilometrů trať řádně přihlášen i známý miliardář, uhlobaron Zdeněk Bakala, který má trvalé bydliště na šumavské Modravě a je velikým příznivcem závodu Král Šumavy. Na trať však Bakala zřejmě nevyrazil, protože u jeho jména chybí údaj, že by se odprezentoval.

O dramatické okamžiky nebyla nouze u proslulého brodu v Nemilkově, který dokázal ze 600 závodníků přejet pouze jediný borec, aniž by musel seskočit ze svého kola. Celá řada ostatních jezdců se při pokusu o průjezd pořádně vykoupala v ledové vodě, která zde dosahovala hloubky nad kolena. Někteří jezdci průjezd ani neriskovali, mnozí si zuli boty a přehodili je na druhou stranu. Našli se i ještě opatrnější borci, kteří se raději vysvlékli do spodního prádla a brod překonali s oblečením v ruce.