Magistrát se k památkové rezervaci chová necitlivě a přes Vinohrady toleruje dálnici, řekl místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek (ODS).

"Městská část hodlá prosadit dodržování předpisů hluku i exhalací, byť řešení není v její kompetenci. Obyvatelé Prahy 2 na to mají právo, i když to těm dalším může o něco zkomplikovat život. Vždyť provizorium Severojižní magistrály v pravém slova smyslu otravuje zdejší ovzduší již více než 30 let," sdělil ve čtvrtek Mediafaxu Václav Vondrášek.

Uzavírka jednoho pruhu v Legerově ulici nepřinesla závažní dopravní komplikace. "Řada expertů varovala před dopravním kolapsem. K jejich velkému překvapení a zřejmě i zklamání se žádný nekonal. Lze předpokládat, že s příchodem teplých dnů a větším počtem vozidel v ulicích se situace zhorší," doplnil zástupce starostky.

Jedním z kritiků uzavírky je i radnice Prahy 4, která tvrdí, že se dopravní situace zhoršila. Od poloviny dubna chce sledovat dopravu a vyhodnotit dopad zúžení. Starosta Prahy 4 Martin Hudec (ODS) zdůraznil, že po uplynutí měsíce od zavedení opatření bude radnice výsledky považovat za relevantní a hledat řešení, které Hudec předloží radě městské části. Městská část zaznamenala více aut například v Budějovické, Vyskočilově, Spořilovské a Michelské ulici. Podle starosty chce radnice požádat pražského radního pro dopravu Radovana Šteinera (ODS), aby situaci začal řešit.

Největším problémem je podle starosty křižovatka Legerovy a Rumunské ulice, která dopravní zácpy posouvá až na území Prahy 4. "Doprava by se mohla regulovat například už od Jižního Města pomocí světelné signalizace," nastínil možné řešení starosta.

Legerova ulice je zúžena od poloviny března v úseku od Nuselského mostu po Tyršovu ulici. Denně po ní projede kolem 100 tisíc automobilů. Omezení má trvat zkušebně půl roku.